IMG_21376

Frambuazlı Sütlü Tatlı

Bu güzel tatlıyı, sevgili arkadaşım Ayfer’e ilk misafirliğe gittiğimde yemiştim, o gün masadaki herşey çok güzeldi ama bu tatlının lezzeti beni tarifi alıp yapana kadar aklımı meşgul etti. Bundan sonra ki zamanlarda da her yemeğe ve çaya gelen misafirime yapıyorum. Muhallebinin o güzel tadı frambuazla birleşince ortaya muhteşem ikili çıkıyor, malzemeleri hemen hemen her evde bulunan, frambuazı ise büyük marketlerin dondurulmuş ürünlerin olduğu bölümden tedarik edebileceğiniz bu tatlı için, diyebilirsiniz ki şeftali, kayısı çilek, vişne püresiyle olmaz mı? Ben şeftali ve çilekle denedim benim ve evdekilerin damak zevkine pek uymadı ama belki sizlerin hoşuna gidebilir, mutfakta özgür düşünüp, özgürce hareket etmeli insan diye düşünüyorum, şimdiden afiyet olsun diyorum.

MALZEMELER

  • Tereyağ 125 gr
  • Un bardağım yaklaşık 220 gr lık bir bardak olup, 150 gr un alıyor 1 su bardağı
  • Toz şeker aynı bardak 1 su bardağı
  • Vanilya 1 paket

SOS MALZEMELERİ:

  1. 1 kutu dondurulmuş frambuaz
  2. 2 yk toz şeker

YAPILIŞI:

Tereyağ ve un orta harlı ateşte un pembeleşip kokusu (çok fazla kavrulmayacak) çıkana kadar kavrulur, şeker, süt ve vanilya ilave edilir, topaklanmalar var ise tel süzgeçten geçirirseniz daha güzel oluyor, süzdükten sonra göz göz olana kadar pişirilir, kıvamı koyu boza kıvamında olmalıdır, el blenderi ile iyice çırpılır ister küçük kaplara ayrı ayrı, isterseniz tek büyük bir kaba döküp soğutunuz. İkram etmeden önce 1 gün dinlendirmeniz tavsiye olunur.

SOSUN YAPILIŞI:

Frambuaz ve tozşeker robot veya el blenderi ile iyice çekilir. Sosu ikram etmeden önce tatlının üzerine dökünüz, sos muhallebinin üzerinde uzun süre kalınca sulandırabiliyor bu da sosun pişirilmemesinden kaynaklanıyor. Sevgiyle kalın :)


Notice: Undefined variable: aria_req in /home/yasammut/public_html/wp-content/themes/foodie/comments.php on line 44

Notice: Undefined variable: aria_req in /home/yasammut/public_html/wp-content/themes/foodie/comments.php on line 48

Yorum yaz 0 Yorum yazıldı

BİLGİLERİNİZ