Aşama 5

Aşure

İslami inanışa göre Nuh peygamberin gemisinin karaya oturması sonucu, ellerinde kalan malzemelerle yapılmış çorba kıvamındaki tatlıdır. Nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını bilemem ama bildiğim tek bir şey var, ben bu tatlıyı çoook seviyorum. Keşke her gün, her öğün yiyebilsem (bu satırlarımı dilerim doktorum okumuyordur. Hayal kurmak acaba kilo aldırıyormudur ?)

Yapım aşaması biraz meşakkatli olmasına rağmen, evde hakkını vererek yapılan aşurenin tadına doyum olmuyor. Çoğumuzun evinde senede en az bir kez piştiğini düşünüyorum, şimdiye kadar pişirmemişlere, pişirmeye korkanlara elimden geldiğince basit ve püf noktalarını vererek anlatmaya çalışacağım.

Yapacağınız aşure miktarını,ister kahvefincanı, ister su bardağı isterseniz çanak veya tencereyle ölçerek artırıp-eksiltebilirsiniz. Ben bu sefer büyük su bardağı kullandım ama aynı bardak sayısını kullanarak, istediğiniz ölçü kabını sizler kullanabilirsiniz.

MALZEMELER

 • Aşurelik buğday 2 su bardağı
 • Toz şeker 8 su bardağı
 • Nohut 2 su bardağı
 • Kuru fasulye 2 su bardağı
 • Kuru üzüm 1 su bardağı
 • Pirinç 1 su bardağı
 • Kayısı 1 su bardağı
 • Yeşil mercimek 1 su bardağı
 • Yaban mersini evde vardı kullandım, çok da yakıştı 1 su bardağı
 • Elma minik minik doğranmış 4 adet

ÜSTÜNÜ SÜSLEME MALZEMELERİ:

 1. 1 Büyük çay bardağı susam(tavada kavrulacak)
 2. 1 Büyük çay bardağı dolma fıstığı(tavada pembeleştirilecek)
 3. 1 Su bardağı  fırınlanmış, inceltilmiş fındık
 4. 1 Su bardağı fırınlanmış, inceltilmiş ceviz
 5. 3 adet narın taneleri
 6. Tarçın

YAPILIŞI:

 1. Buğdayı akşamdan ayıklayın, yıkayın ve üstünü 4 parmak geçecek kadar su koyun ve 5 dk kaynatın. Ocağı ve tencerenin kapağını  kapatın. Sabah olunca buğdayınızın çiçek gibi açıldığını, daha kolay pişmeye hazır olduğunu göreceksiniz. Üzerine su ilavesiyle kaynamaya bırakın.
 2. Nohutu ,yeşil mercimeği ve fasulyeyi de akşamdan yıkayıp ıslatın ve sabah haşlayın, sularını süzün.
 3. Pirinci, üzümü, kayısıyı, yaban mersinini de ıslatın ama haşlamayın, sularını süzün.
 4. Kaynayan buğdayınızın içine haşlanmış bakliyatlarınızı ve haşlanmamışları koyun, su miktarı yetersiz ise ilave edin, orta harlı ateşte malzemeler iyice  yumuşayana kadar pişirip sık sık kontrol ediniz. Aşure başında beklenmesi gereken, pişmesine özen gösterilmesi gereken bir tatlıdır, çok kolay dip tutabilir.
 5. Su miktarını veremiyorum, malzemelerin cinsine göre su miktarı değişebilir.
 6. Malzemelerin birbirleri ile iyice özleştiğine emin olunuz çünkü şekerini ilave ettiğiniz andan itibaren, aşure malzemeniz özleşmesini ve koyulaşmasını durduracaktır. Bundan dolayı aşurenizin olmasını istediğiniz kıvam kadar su ilavesinde bulunun, şekerini koyduktan sonra koyulaştıramazsınız.
 7. Pişen aşurenizi sıcak sıcak kaplarınıza boşaltın çünkü çok çabuk üzeri kabuk bağlar.
 8. Soğuyan kaplarınızı yukarıdaki malzemeler ile süsleyin.
 9. Yukarıdaki malzemelerin haricinde aşurenize, kuru iç bakla, incir, dut kurusu, hurma, kuş üzümü, şam fıstık, portakal kabuğu vs. ilave edebilirsiniz. Bizim evimizde bu yiyecekler aşurenin içinden ayıklandığı için ben kullanamıyorum ama tercih sizindir.

Afiyet olsun


Notice: Undefined variable: aria_req in /home/yasammut/public_html/wp-content/themes/foodie/comments.php on line 44

Notice: Undefined variable: aria_req in /home/yasammut/public_html/wp-content/themes/foodie/comments.php on line 48

Yorum yaz 0 Yorum yazıldı

BİLGİLERİNİZ