IMG_10522

Üzümlü Kurabiye

Evimizde anneanne kurabiyesi diye de bilinen bu kurabiyeyi, evliliğimin ilk yıllarında eşim çok seviyor diye her hafta yapardım. O da her seferinde annenin kurabiyesine yaklaşmısın ama ne yazıkki aynısı değil derdi. Cahil cesaretimle birgün annemi mutfağa götürüp “bu kurabiyeyi ya yapacağım, ya yapacağım” dediğimde annem ses tonumdan korkup ”bu ne hiddet, elbet yaparsın, hatta yıllar içinde benden daha güzel yaparsın“ dediğini hatırlarım. Annem gibi güzel yapıyormuyum bilmem ama lezzetinin onunkine yaklaşmış olduğunu düşünüyorum çünkü eşimin ellerine sağlık değişini büyük bir keyifle kabul ediyorum. Onun beğenisi benim için çok şey ifade ediyor.

Annemin kurabiyeleri ile benim ilk kurabiyelerim arasındaki farka gelince; annem zeytinyağı kullanıyordu, ben salatyağı (sıvıyağ); annem evde kaynattığı sütün kaymağını ziyan olmasın diye kullanıyordu, ben hiiiç kullanmıyordum; annem karbonat kullanıyordu ben kabartma tozu.

Bunlar önemsiz gibi görünsede hepsi aslında yaptığınız hamurişlerinde çok büyük farklılıklar yaratıyor. Ne demişler; el elden üstündür. Sevgiyle kalın.

MALZEMELER

  • Yoğurt 1 su bardağı
  • Zeytin yağı 1 su bardağı
  • Yumurta 1 tanesinin sarısı üstüne sürülecek 3 adet
  • Toz şeker şeker miktarı tercihe göre hazırlanır 1-2 su bardağı
  • Karbonat 1 paket
  • Vanilya 1 paket
  • Üzüm tercihen kırıklanmış fındık, fıstık, ceviz, çikolata parçaları vs. konulabilir 1 su bardağı
  • Un 3 su bardağı

Varsa sütünüzün kaymağı ve ya hazır kaymak (lezzeti ciddi şekilde farklılaştırıyor)

YAPILIŞI:

Şeker, yumurta, yağ, yogurt, kaymak mutfak robotunda veya büyük bir kasede karıştırılır, yaklaşık 3 su bardağı un, vanilya, karbonat elenir.

Sıvı karışıma ilave edilir, üzümler konulur ve kekten koyu, ekmek hamurundan biraz yumuşak, elinizi yağlamadan şekil veremeyeceğiniz kıvamda bir hamur yapılır. (Unu, hamura tarifettiğim kıvama gelene kadar ilave ediniz).

Ben elle şekil vermeyi sevmediğim için dondurma kepçesi kullanıyorum. Hamur şekillendirilir, üzerine yumurta sürülür, 180 C kızdırılmış fırında kızarana kadar pişirilir. Fırını kapattıktan sonra 10 dk fırında bekletiyorum (pişen malzemenin içini çekmesi için).


Notice: Undefined variable: aria_req in /home/yasammut/public_html/wp-content/themes/foodie/comments.php on line 44

Notice: Undefined variable: aria_req in /home/yasammut/public_html/wp-content/themes/foodie/comments.php on line 48

Yorum yaz 0 Yorum yazıldı

BİLGİLERİNİZ